Zkrácený průvodce výběrem elektroinstalace k tažnému zařízení dodávanému společností SVC GROUP s.r.o.

U každého vozidla je v kartě přiřazená doporučená elektroinstalace pro daný vůz a to včetně délek kabelů pravého či levého provedení. A u systému SKL - tedy když se zásuvka zasouvá pod nárazník, i typ této zásuvky. Nemusíte tedy přemýšlet o provedení, jen si správně vybrat dle využití u vašeho vozu.

Základní rozlišení při výběru k tažnému zařízení:
 1. Počet pinů - tedy pro jaké využití si tažné zařízení pořizujete
 2. Typ elektroinstalace - je daný výrobcem vozidel - tedy jejich výbavou

1. Počet pinů

Před výběrem elektroinstalace je vhodné vědět k jakému účelu je tažné zařízení pořizováno, jaký druh přípojného zařízení budete nejvíce v praxi používat.

 1. Pro použití malých vleků o hmotnosti do 750kg a nosičů kol české výroby ( pokud nemají couvací světlo) se používá „autozásuvka“ 7- pinů
 2. Pro používání velkých nákladních přívěsů, většiny karavanů a některých nosičů kol zahraniční výroby se používá „autozásuvka“ 13- pinů

Tato se používá také pokud je potřeba v přívěsném vozidle za jízdy nabíjet baterie nebo nějaký spotřebič (karavany), popř. uvnitř svítí světlo (přepravník pro převoz zvířat).

Aby se daly přívěsy a příslušenství za různými vozidly kombinovat, jsou také k dispozici pro tyto zásuvky přechodové adaptéry pro vzájemnou kombinaci.

 1. Z 13-pinů na 7-pinů ETZ 00-001
 2. Ze 7-pinů na 13-pinů ETZ 00-002

Nejste tedy limitovaní tím, že by jste následně nemohli instalaci používat při změně připojeného zařízení. Pouze vám nepůjdou po zredukování z 13 na 7 doplňkové funkce určené převážně pro karavany.

Teď víte, zda potřebujete elektroinstalaci na 7 nebo 13 pinů.

2. Typ elektroinstalace

a) Vozidla vyrobená do roku 2004

Pro vozidla která nejsou vybavena kontrolou prasklé nebo nefunkční žárovky. Nebo nepoužívalo se ve spojení s diodovými světly (mimo značky Fiat a prémiových vozidel, ty většinou tuto kontrolu měly). ( pokud nevíte/nejste si jisti, dá se to zkontrolovat tím, že odpojíte zadní světlo a vůz nehlásí poruchu)

Zde jsou v nabídce dvě možnosti

 1. UNIverzální elektroinstalace, připojená k vodičům pomocí rychlosvorek (svc doporučuje pájet vodiče) ilustrační foto
 2. TYPová elektroinstalace, zde se jen propojí konektory v zadních světlech, jde o rychlou montáž bez zásahu do elektroinstalace vozu. SVC vyrábí převážně pro koncern VW ilustrační foto

b) Vozidla vyrobená po roce 2004

Pro vozidla která jsou vybavená kontrolou žárovek, mají diodová světla, zdvojené žárovky nebo sběrnici dat CanBus/CC.

Zde jsou v nabídce dvě možnosti

 1. UNIverzální CanBus/CC Jedná se o levnou elektroinstalaci s řídícím modulem, který obchází kontrolu žárovek. Toto zařízení, které se vyvíjelo ve spolupráci s dodavateli SVC GROUP je určeno převážně pro vozidla kde zákazník klade důraz na co nejnižší pořizovací cenu. ilustrační foto
  Tyto Univerzální elektroinstalace je pak možné objednat v rozšířené verzi ilustrační foto s odpojováním Mlhového světla a couvacích radarů PDC. Hodně klientů telefonuje z důvodu odpojování couvacích senzorů, tady doporučujeme nejdříve se podívat, zda nemáte vypínání PDC na palubní desce již ve standartu. Pokud ne, tak popřemýšlet zda je opravdu potřebujete vypínat ???
  Je potřeba si uvědomit, že zařízení odpojíte jen na tu chvilku co couváte s přívěsem, což je statisticky cca 8 min v roce. Myslíme si, že ušetřené finanční prostředky můžete použít efektivněji.
  Univerzální elektroinstalaci stále vyvíjíme s ohledem na příchod nových typů vozidel v 04/ 2016 - (červený modul) jsme již uvedli šestou modifikaci modulu co do výkonu a miniaturního rozměru, ale jak ze slova univerzální vyplývá, je to pořád univerzální elektroinstalace a může se stát, že u nějakého typu vozidla nemusí řádně fungovat a musí se použít Typový CanBus/CC
 2. Typový CanBus/CC (též nazývaný jako SPECIÁLNÍ) Jde o elektroinstalace, které jsou určeny přímo na konkrétní značku a typ vozu. Tedy komunikují s vozidlem, poznají poruchy osvětlení na vozidle, přívěsech a příslušenství. Komunikuji s diodovými světly.
  Zpravidla jsou opatřeny originálními konektory, komunikují s jednotkou vozu, odpojují automaticky couvací senzory a mají některé další funkce dle vozidel. Tyto elektroinstalace dováží naše společnost SVC GROUP od roku 2002 do ČR, jsou dodávané také do prvovýroby vozidel. Tím tedy také odpadá dohadování se s prodejci vozu ohledně záruk po montáži. Ilustrační foto. Tento výrobek obsahuje také obrázkový montážní návod, ten je také volně dostupný na našem webu v kartě produktu.
  Jako novinku od roku 2015 dodáváme nové elektroinstalace, kde se již moduly nemusí Diagnosticky kódovat; tuto novinku jsme již zavedli pro cca 25 typů vozidel včetně VW koncernu.
Teď víte, zda potřebujete elektroinstalaci univerzální nebo typovou. Nebo univerzální canbus Nebo speciální canbus…

Na základě těchto informací se rozhodněte pro zásuvku na 7 nebo 13 pinů a jaký typ elektroinstalace požadujete pro svůj vůz a dalšími kroky můžete pokračovat ve vaší konfiguraci.

 • V kartě produktu (detailu) tažného zařízení si k TZ přiřaďte požadovanou elektroinstalaci tažnému zařízení.
 • Na kalkulačce uvidíte součet a cenu za TZ a elektroinstalaci (registrovaný zákazníci si mohou také nastavit cenu za montáž).
 • Můžete pokračovat dál ve výběru či nákupu. Vybrat vůz
Víme, že výběr elektroinstalací i tažných zařízení je složitý i pro odborníka a tak doufáme, že jsme vám celou situaci v orientaci tímto usnadnili.

Pokud by jste potřebovali pomoc, kontaktujte nás na +420 491 421 022 nebo +420 603 360 607