Průvodce nákupem elektroinstalace

Pro vaší jednodušší orientaci a výběr elektropřípojky k tažnému zařízení je na našem webu u každého vozu k tažnému zařízení přidaná jako ( doporučené elektropřípojka). Na vás již je vybrat si elektropřípojku na základě vašich požadavků a k čemu budete přívěs používat případně dle požadavku výrobce vozu.

Tažné zařízení na vozidle se skládá z železné konstrukce a elektropřípojky. Elektropřípojka slouží k propojení elektrických světelných okruhů vozidla a přívěsu, je zakončena zásuvkou a to buď 7 nebo 13 pinů.

Od roku 2008 jsou již vozy vybavovány složitou elektronikou, a to jak jízdními asistenty od ABS – přes aktivní tempomaty, PDC couvací senzory, kamery, TCA – Aktivace stabilizace vozu s přívěsem až po samostatné parkování vozidel.

Kdy použít autozásuvky 7 nebo 13 pinové?

7 pinovou přípojku

 • pro vozidlo využívané pro běžný provoz a nebrzděný nákladní přívěs do 750 kg standardní funkce světel, nejpoužívanější přípojka pro tažná zařízení v ČR

13 pinovou přípojku

 • pro brzděný nákladní přívěs s celkovou hmotností nad 750 kg, s povinností funkčního bílého zpětného couvacího světla, tak zvaná zpátečka.
 • pro nosič jízdních kol kde jsou použitá světla a kde musí ze zákona standardní funkce světel doplnit couvací zpětné světlo.
 • pro karavan kde autozásuvka obsahuje kromě standardních funkcí i dobíjecí proud pro baterii přívěsu +15 a stálé napájení +30, například pro vnitřní osvětlení, naviják a podobně.
 • Univerzální / UNI 7 základní instalace bez modulu s plně vybavenou auto zásuvkou
 • Univerzální CanBus / UNICAN 7
  • kat.č. Z00-007 základní provedení elektroinstalace s modulem CanBus
  • kat.č. Z00-030 rozšířené provedení s modulem CanBus a automatickým odpojováním couvacích senzorů PDC a mlhového světla na voze s připojeným přívěsem

7 Pinové Originální - vybavené dle požadavku výrobců vozidel - doporučeno u nových vozidel v záruce a vozidel s jízdními asistenty.

 1. Univerzální / UNI 13 základní instalace bez modulu s plně vybavenou auto zásuvkou
 2. Univerzální CanBus / UNICAN 13
  • kat.č Z00-013 základní provedení elektroinstalace s modulem CanBus.
  • kat.č. Z00-008 základní provedení elektroinstalace modulem CanBus a autozásuvkou osazenou 8 vodiči pro nosiče kol a adaptérů na tažné zařízení
  • kat.č. Z00-013 rozšířené provedení Expert modulem CanBus a plně vybavenou autozásuvkou s odpojováním couvacích senzorů PDC a mlhového světla na voze s připojeným přívěsem

13 pinová Originální – vybavená dle požadavku výrobců vozidel - doporučeno u nových vozidel v záruce a vozidel s jízdními asistenty.

 • >13/k
 • 13/13 Expert vybavená dle požadavku výrobce včetně funkcí pro karavan +30 +15 a podobně.

Jedná se o rozšiřující sady pro originální elektroinstalace nebo doplňují přípojky a elektroinstalace vozu pokud pro správné propojení elektroinstalace vozu a elektropřípojky tažného zařízení.

 • Rozšiřující sada Elektroinstalace vozu: Případné použití rozšiřující sady elektroinstalace záleží na objednané výbavě vozu z výroby.
 • Rozšíření Elektropřípojky pro funkce v auto zásuvce: závisí na požadavcích zákazníka. Převážně jen pro rozšířené funkce pro karavan.
 • Levná základní elektropřípojka se používá u starších a dodávkových vozidel, nemajících kontrolu poruchy prasklé žárovky na voze / přívěsu a to buď akusticky, nebo opticky. Používá se u osobních vozidel vyrobených převážně před rokem 2008, u pracovních dodávek a osobních vozidel zaměřených na nízkou pořizovací cenu vyrobených i po tomto roce výroby.
 • Jak poznáte, že je vozidlo bez kontroly poruchy žárovek??
  Odpojte propojovací konektor ze zadního světla a zapněte blikač. Pokud nesignalizuje palubní deska poruchu je vaše vozidlo bez kontroly poruchy žárovek a můžete použít tuto základní elektropřípojku.
 • Určená pro moderní vozidla vyrobená převážně po roce 2008, nebo vozidla vybavená sběrnicí dat CanBus nebo Check Control (CC)
 • Jedná se o inteligentní univerzální elektropřípojku v roce 2018 již III generace, kde se společnost SVC GROUP dlouhodobě podílí na vývoji.
 • Levná elektropřípojka vybavená řídícím modulem CanBus/CC a kontrolou poruchy žárovek, kdy při poruše žárovky dojde k duplicitě osvětlení přívěsu.
 • Červený modul od dodavatele SVC GROUP od r. výroby 2017-> má nový ochranný systém, proti přetížení, zkratu CanBus modulu při špatném připojení nebo přetížení systému. Stačí modul na cca 25 minut odpojit z napájecího konektoru a jednotka se sama nastaví všechny funkce do základního nasavení tak jak vám byl dodán.
 • Elektroinstalace se nemusí diagnosticky kódovat !!
 • Vhodná pro všechny světelné systémy jako jsou Can bus,C2, Multiplex,BSI a tak dále…..
 • Pokud požadujete automaticky odpojovat couvací senzory PDC nebo mlhová světla při připojení přívěsu vyberte si rozšířené sady: pro 7P. Z00-030 a pro 13P. Z00-031
 • Speciální elektroinstalace pro daný typ vozu
 • Elektroinstalace je určená pro konkrétní moderní vozidla dle značky a typu vozu ve specifikaci, dle požadavku výrobce vozu. Řídící jednotky vozu a přívěsu komunikují se systémem vozidla a vy můžete plně využívat všechny asistenční systémy vozu.
 • Použitím originální typové elektropřípojky zajistíte maximální využití systémů vozidla a bezpečnost.
 • Elektropřípojka si pamatuje dostupné systémy vozu a plně s nimi spolupracuje.
 • Elektropřípojky jsou také dodávané do prvovýroby výrobcům vozidel, k nejvýznamnějším partnerům například patří: koncern Volkswagen (Audi, Škoda, Seat,) Honda, Toyota, Mazda, Renault, Peugeot, Citroen, Mitsubishi, Fiat, Kia, Hyundai, atd
  Elektroinstalace ECS jsou certifikovány podle ISO-TS 16949 a dodávány certifikovanou společností SVC GROUP s.r.o. ČSN ISO 9001:2016, to znamená že všechny procesy ve spolupracujících firmách splňují standardy kvality pro automobilový průmysl a zaručení všech záruk na vozidlo po montáži.

Samozřejmostí je u všech dodávaných elektroinstalací od univerzálních až po originální, kompletní dodávka dle příslušných a hlavně platných norem, homologací a to včetně montážní sady pro montáž na vaše vozidlo - gumových těsnění v zásuvce, vodičů z mědi a opatřených dutinkami na vodičích v zásuvce, která je pro urychlení montáže již připojená na vodičích. Obrázkové návody, kódy pro případné kódování.

Informace a fotodokumentace není ilustrační foto, ale skutečný produkt s doložením toho co říkáme a co kupujete !!

Námi dodávané elektropřípojky jsou dodávané i do prvovýroby k výrobcům vozidel, a homologované nad rámec Evropských směrnic. ECS je certifikovaný výrobce podle ISO-TS 16949 a jeho výrobky jsou dodávány na Český a Slovenský trh certifikovanou společností SVC GROUP s.r.o. ČSN ISO 9001:2016. Každý výrobek - a to i od případných náhradních dodavatelů - prochází naší interní kontrolou. My certifikace vlastníme, nejsme e-shop hrající si na specialistu. Proto pokud je elektropřípojka instalovaná v souladu s montážními pokyny, nemůže dojít k omezení záruk na vaše vozidlo.

Z našeho pohledu jednoduchá, nicméně doporučujeme provést montáž u našich specialistů.

 • Speciální typové elektropřípojky moderních vozidel vyžadují převážně diagnostickou aktivaci řídících jednotek automobilu. O případné nutnosti diagnostické aktivace jste informováni v Technické kartě produktu na našem technickém e-shopu.
 • Některé jednotky se aktivovat nemusí, některé se aktivují samy Flexi systémem, jinde se zase aktivují asistenční a bezpečnostní funkce vozu. Převážně ale vždy základní funkce osvětlení přívěsu fungují již v základním režimu bez diagnostické aktivace.
 • Někteří výrobci automobilů se aktivně brání dodatečné montáži elektropřípojek nebo tažného zařízení a může se stát, že vám nepůjde některé nové vozidlo diagnosticky aktivovat.
  V tomto případě umíme svým klientům s diagnostickou aktivací profesionálně pomoci v některém servisním středisku po celé ČR a SR. a tak se Diagnostiky se nemusíte bát.
 • 7 pinová přípojka (7P): pro vozidla a provoz s nebrzděným přívěsem do 750 kg standardní funkce světel v ČR nejpoužívanější přípojka pro tažné zařízení
 • 13 pinová přípojka (13P): pro vozidla s váhou přívěsu nad 750 kg a nosiče na tažné zařízení.
 • Check Control (CC nebo C2): Jedná se o systém kontroly funkce světel vašeho vozu signalizaci optickou, akustickou nebo jinými systémy.
 • Multitiplex (PWM/BSI atd): Jedná se o systém kdy jedna žárovka má vícero funkcí, příklad parkovací a brzdové světlo v jedné auto zárovce, nebo parkovací, brzdové a brzdové světlo v jedné žárovce.
 • CAN BUS (CAN): Jedná se o datovou sběrnici dat vozu, ve které dochází ke komunikaci po datových vodičích mezi jednotkami. Většina moderních vozů je touto sběrnicí a komunikací vybavená.
 • Příprava elektroinstalace na voze pro přípojku na tažné zařízení:
  U některých elektropřípojek naleznete označení: pro přípojku s přípravou, bez přípravy nebo nerozlišuje se. Jedná se o rozlišení výbavy vozu z výroby. Tuto informaci by vám měl poskytnout váš prodejce vozu (bohužel zkušenost je taková že tuto informaci v globálních schváleních neumí nikdo najít a každý výrobce vozu k tomu přistupuje jinak). Základní orientace:
  1. Bez přípravy pro tažné zařízení: základní a nejběžnější elektroinstalace vozidel dodávaných na trh.
  2. S přípravou pro tažné zařízení: jedná se převážně o příplatkovou a ne zrovna nejlevnější nadstandardní výbavu vozu.
  3. Příprava pro tažné zařízení se nerozlišuje: při objednání elektropřípojky nemusíte rozlišovat, tedy prověřovat zda je či není vozidlo s přípravou, tuto přípojku je možno použít u všech typů vozu.
 • PDC - Odpojení couvacích senzorů a kamer:
  1. Automatické odpojování couvacích senzorů u Originálních typových elektropřípojek je řešeno podle požadavku výrobců vozidel.
  2. U požadavku ve spojení s univerzální elektropřípojkou CanBus nám příjde tato funkce, která se ještě složitě propojuje z vozem, zbytečná. Od roku 2015 mají být dle nařízení EU vozidla vybavená vypínačem PDC v dosahu řidiče vozu.
 • Automatické odpojení mlhového světla na voze (MS):
  Při připojení přívěsného vozíku nebo nosičů na tažné k autozásuvce vozu se na voze automaticky odpojí mlhová světla a ty svítí pouze na přívěsném vozíku. Toto řešení je z toho důvodu aby vás při použití karavanů nebo vysokých vozíků neoslňoval odraz světla od vozíku.
  Při použití s běžným přívěsem nebo nosiči kol je tato funkce zbytečná.
 • +30 Trvalé napájení 12/24V, 13 pólové auto přípojky:
  Jedná se o vodič vyskytující se volitelně v 13 pinových elektropřípojkách. Zajišťuje úlohu pro trvalé napájení některých spotřebičů jako je osvětlení v obytném přívěsu, napájení navijáku přepravníku vozidel a podobně. Napájení je stálé a nemá vliv na zapnuté zapalování. Není-li součástí vaší elektropřípojky a požadujete dovybavit přípojku o trvalé napětí +30, objednejte si rozšiřující sadu SP-134-ZZ.
  Doporučujeme již zakoupit celou sadu, pro +15 a +30 kat.č.: SP-133-ZZ.
 • +15 Spínané plus: Jedná se o vodič vyskytující se volitelně v 13 pinových elektropřípojkách. Jeho úloha je zajištění dobíjení baterie v obytném přívěsu. Napájení do přívěsu se sepne po zapnutí zapalování a natočení motoru vozu. Není li součástí vaší elektropřípojky a požadujete dovybavit přípojku o Spínané napětí +15, objednejte si rozšiřující sadu SP-135-ZZ.
 • Doporučujeme již zakoupit celou sadu, pro +15 a +30 kat.č.: SP-133-ZZ.
 • LED osvětlení přívěsu: při označení elektropřípojky je tato kompatibilní pro LedDiody i žárovky, znamená to tedy že přípojka spolupracuje jak s běžnou žárovkou tak i s Led Diodovými světly přívěsu, adaptéru na tažné zařízení nebo nosičem kol. Pokud není přípojka takto označená, je možné ji použít jen pro běžné autožárovky přívěsných vozíků.