Druhy elektropřípojek a Informace pro techniky

Pro usnadnění výběru elektropřípojky máte u vozu a tažného zařízení, vždy doporučenou elektroinstalaci pro vaší rychlejší orientaci. Na úvodní fotografii obrázek odpovídá základnímu použití elektropřípojky, pro nosič kol, přívěs do 750kg, ….. až po obytný přívěs.

Neustálý vývoj automobilového průmyslu je jasně viditelný začleněním nových elektronických systémů, které mají zajistit větší bezpečnost vozu a posádky, kontola světel, airbagy, klimatizace, ABS, ESP, TSP, couvací a parkovací asistent , aktivní tempomat až po intuitivní jízdu vozu to znamená značný nárůst vodičů ve voze. K řešení tohoto problému, používají výrobci aut různé elektronické protokoly jako CAM BUS a MULTIPLEXNÍ systém stejně jako Check Control (CC) kontrolu poruchy žárovek C2 a další systémy vozu.

Pro zajištění správného fungování tažného vozidla a přívěsu používáme buď Univerzální přípojky, Univerzílní Can Bus přípojky tak zvané univerzální s modulem. Nebo originální speciální přípojky pro daný typ vozu a požadavku výrobce.

Základní rozlišení přípojen pro tažné zařízení:

 • Podle počtu pinů 7 nebo 13,
 • Následuje Univerzální, nebo Univerzální Canbus, nebo Originální typový Canbus.
 • U originálních Typových Cambus elektropřípojen pak ještě na to, kdy vozidla mají a nemají přípravu od výrobce vozidel příplatkovou přípravu pro přípojku tažného zařízení nebo se tato příprava nemusí nerozlišovat.
  Dále pak na ty které se musí diagnosticky aktivovat a ty které se neaktivují.

7 pinová přípojka

Pro vozidlo využívané pro běžný provoz a nebrzděný nákladní přívěs do 750 kg standardní funkce světel, nejpoužívanější přípojka pro tažná zařízení v ČR

13 pinová přípojka

Pro brzděný nákladní přívěs s celkovou hmotností nad 750 kg, s povinností funkčního bílého zpětného couvacího světla, tak zvaná zpátečka.
Pro nosič jízdních kol kde jsou použitá světla a kde musí ze zákona standardní funkce světel doplnit couvací zpětné světlo.
Pro karavan kde autozásuvka obsahuje kromě standardních funkcí i dobíjecí proud pro baterii přívěsu +15 a stálé napájení +30, například pro vnitřní osvětlení, naviják přívěsu a a podobně.

Vybavení 13 pinových auto zásuvek vodiči

 • 13/k vybavená dle požadavku výrobce, převážně 7 pinů + 1 pro bílé couvací světlo. Vybavené automatickým odpojováním Mlhového světla na voze a PDC couvacích radarů dle požadavku výrobce vozidla. Přesná specifikace v technických datech karty na e-shopu
 • 13/13 Expert plně vybavená auto zásuvka včetně funkcí pro karavan +30 +15 Vybavené automatickým odpojováním Mlhového světla na voze a PDC couvacích radarů dle požadavku výrobce vozidla. Přesná specifikace v technických datech karty na e-shopu

Univerzální elektropřípojky

Univerzální přípojka pro tažné zařízení UNI 7 a 13 pinů (tak zvané bez modulu)

Levná základní elektropřípojka se používá u starších a dodávkových vozidel, nemajících kontrolu poruchy prasklé žárovky na voze / přívěsu a to buď akusticky, nebo opticky. Používá se u osobních vozidel vyrobených převážně před rokem 2007, u pracovních dodávek a osobních vozidel zaměřených na nízkou pořizovací cenu vyrobených i po tomto roce výroby.
Jak poznáte, že je vozidlo bez kontroly poruchy žárovek??
Odpojte propojovací konektor ze zadního světla a zapněte blikač. Pokud nesignalizuje palubní deska poruchu je vaše vozidlo bez kontroly poruchy žárovek a můžete použít tuto základní elektropřípojku.

Univerzální / UNI CanBus 7 a 13 - tak zvané s modulem CanBus nebo CC

Určená pro moderní vozidla vyrobená převážně po roce 2008, nebo vozidla vybavená sběrnicí dat CanBus nebo Check Control (CC) Přípojky s plně vybavenou auto zásuvkou u 13 pinových i pro funkce karavanu. Jedná se o inteligentní univerzální elektropřípojku v roce 2018 již III generace, kde se společnost SVC GROUP dlouhodobě podílí na vývoji.
Levná elektropřípojka vybavená řídícím modulem CanBus/CC a kontrolou poruchy žárovek, kdy při poruše žárovky dojde k duplicitě osvětlení přívěsu.
Červený modul od dodavatele SVC GROUP od r. výroby 2017-> má nový ochranný systém, proti přetížení, zkratu CanBus modulu při špatném připojení nebo přetížení systému. Stačí modul na cca 25 minut odpojit z napájecího konektoru a jednotka se sama nastaví všechny funkce do základního nastavení tak jak vám byl dodán.
Elektroinstalaci diagnosticky nekódujete !!
Vhodná pro všechny světelné systémy jako jsou Can bus,C2, Multiplex,BSI a tak dále…..
Pokud požadujete automaticky odpojovat couvací senzory PDC nebo mlhová světla při připojení přívěsu vyberte si rozšířené sady univerzálních elektro přípojek Expert: pro 7 pinů Z00-030 nebo pro 13P. Z00-031

Originální typové elektropřípojky

Originální elektropřípojky 7 nebo 13 pinů pro danou značku a typ vozu

Elektroinstalace je určená pro konkrétní moderní vozidla dle značky a typu vozu ve specifikaci, dle požadavku výrobce vozu.
Řídící jednotky vozu a přívěsu komunikují se systémem vozidla a vy můžete plně využívat všechny asistenční systémy vozu.
Použitím originální typové elektropřípojky zajistíte maximální využití systémů vozidla a bezpečnost.
Elektropřípojka si pamatuje dostupné systémy vozu a plně s nimi spolupracuje.
Elektropřípojky jsou také dodávané do prvovýroby výrobcům vozidel, k nejvýznamnějším partnerům například patří: koncern Volkswagen (Audi, Škoda, Seat,) Honda, Toyota, Mazda, Renault, Peugeot, Citroen, Mitsubishi, Fiat, Kia, Hyundai, atd.
Elektroinstalace ECS jsou certifikovány podle ISO-TS 16949 a dodávány certifikovanou společností SVC GROUP s.r.o. ČSN ISO 9001:2016, to znamená že všechny procesy ve spolupracujících firmách splňují standardy kvality pro automobilový průmysl a zaručení všech záruk na vozidlo po montáži.

Samozřejmostí je u všech dodávaných elektroinstalací od univerzálních až po originální typové, kompletní dodávka dle příslušných a hlavně !!! platných norem, homologací a to včetně montážní sady pro montáž na vaše vozidlo - gumových těsnění v zásuvce, vodičů z mědi a opatřených dutinkami na vodičích v zásuvce, která je pro urychlení montáže již připojená na vodičích. Obrázkové návody, kódy pro případné kódování.
Informace a fotodokumentace není ilustrační foto, ale skutečný produkt s doložením toho co říkáme a co kupujete !!

Elektroinstalace: informace k elektroinstalaci vozu od výrobce vozu
Elektropřípojka: Informace k dodávané elektropřípojce pro tažné zařízení

Jedná se o rozšiřující sady pro originální elektroinstalace nebo doplňují přípojky a elektroinstalace vozu pokud pro správné propojení elektroinstalace vozu a elektro přípojky tažného zařízení.

Informace k případné doplňkové / rozšiřující sadě naleznete v typovém listě v technické kartě na našem e-shopu

 • Rozšiřující sada Elektroinstalace vozu: Případné použití doplňkové nebo rozšiřující sady elektroinstalace záleží na objednané výbavě vozu z výroby. Příprava elektroinstalace je u vozidel vyráběných do roku 2020 v příplatkové výbavě vozu.
 • Rozšíření Elektropřípojky pro funkce v auto zásuvce: závisí na požadavcích zákazníka. Převážně jen pro rozšířené funkce určené pro karavan.

Vysvětlivky a základní pojem:

Originální elektropřípojka 7/13 pinů

námi dodávané elektropřípojky se dodávají i do prvovýroby k výrobcům vozidel, a homologované nad rámec Evropských směrnic. ECS je certifikovaný výrobce podle ISO-TS 16949 a jeho výrobky jsou dodávány na Český a Slovenský trh certifikovanou společností SVC GROUP s.r.o. ČSN ISO 9001:2016. Každý výrobek - a to i od případných náhradních dodavatelů - prochází naší interní kontrolou. My certifikace vlastníme, nejsme e-shop hrající si na specialistu. Proto pokud je elektropřípojka instalovaná v souladu s montážními pokyny, nemůže dojít k omezení záruk na vaše vozidlo.
Z našeho pohledu jednoduchá, nicméně doporučujeme provést montáž u našich specialistů.

Univerzálníelektro přípojka 7/13 pinů:

již dle názvu jedná se o univerzální elektropřípojku, tato přípojka obchází řídící jednotky vozidel a proto se nemusí diagnosticky kódovat a je i na tomto základě levná, Od naší společnosti jí odebírají i značkové autosalony, ale může se stát, že prodejce vozidel bude mít při použití univerzálních elektro instalací a je jedno od jakého dodavatele výhrady k záruce.

 • Speciální typové elektropřípojky moderních vozidel vyžadují převážně diagnostickou aktivaci řídících jednotek automobilu. O případné nutnosti diagnostické aktivace jste informováni v Technické kartě produktu na našem technickém e-shopu.
 • Některé jednotky se aktivovat nemusí, některé se aktivují samy Flexi systémem, jinde se zase aktivují asistenční a bezpečnostní funkce vozu. Převážně ale vždy základní funkce osvětlení přívěsu fungují již v základním režimu bez diagnostické aktivace.
 • Někteří výrobci automobilů se aktivně brání dodatečné montáži elektro přípojek nebo tažného zařízení a může se stát, že vám nepůjde některé nové vozidlo diagnosticky aktivovat.
  V tomto případě umíme svým klientům s diagnostickou aktivací profesionálně pomoci v některém servisním středisku po celé ČR a SR a tak se Diagnostiky se nemusíte bát.
 • Automatické odpojení mlhového světla na voze (MS):
 • 7 pinová přípojka (7P) Pro vozidla a provoz s nebrzděným přívěsem do 750 kg standardní funkce světel v ČR nejpoužívanější přípojka pro tažné zařízení
 • 13 pinová přípojka (13P) Pro vozidla s váhou přívěsu nad 750 kg a nosiče na tažné zařízení
 • Check Control (CC nebo C2) Jedná se o systém kontroly funkce světel vašeho vozu signalizaci optickou, akustickou nebo jinými systémy.
 • Multitiplex (PWM/BSI atd): Jedná se o systém kdy jedna žárovka má vícero funkcí, příklad parkovací a brzdové světlo v jedné auto žárovce, nebo parkovací, brzdové a brzdové světlo v jedné žárovce.
 • CAN BUS (CAN) Jedná se o datovou sběrnici dat vozu, ve které dochází ke komunikaci po datových vodičích mezi jednotkami. Většina moderních vozů je touto sběrnicí a komunikací vybavená.
 • Signální vodiče Tyto vodiče přenášejí po vozidle signály mezi řídícími jednotkami a spotřebiči, po jednom signálním (datovým) vodiči může jít nespočetný počet informací pro různé spotřebiče. Důležité: při montáži se napojte přesně v místě, dle přiloženého návodů.
 • Příprava elektroinstalace na voze pro přípojku na tažné zařízení

  U některých elektro přípojek naleznete označení: pro přípojku s přípravou, bez přípravy nebo nerozlišuje se. Jedná se o rozlišení výbavy vozu z výroby. Tuto informaci by vám měl poskytnout váš prodejce vozu (bohužel zkušenost je taková že tuto informaci v globálních schváleních neumí nikdo najít a každý výrobce vozu k tomu přistupuje jinak). Základní orientace:

  1. Bez přípravy pro tažné zařízení: základní a nejběžnější elektroinstalace vozidel dodávaných na trh.
  2. S přípravou pro tažné zařízení: jedná se převážně o příplatkovou a ne zrovna nejlevnější nadstandardní výbavu vozu.
  3. Příprava pro tažné zařízení se nerozlišuje: při objednání elektropřípojky nemusíte rozlišovat, tedy prověřovat zda je či není vozidlo s přípravou, tuto přípojku je možno použít u všech typů vozu.
 • PDC - Odpojení couvacích senzorů a kamer:
  1. Automatické odpojování couvacích senzorů u Originálních typových elektropřípojek je řešeno podle požadavku výrobců vozidel.
  2. U požadavku ve spojení s univerzální elektropřípojkou CanBus nám příjde tato funkce, která se ještě složitě propojuje z vozem, zbytečná. Od roku 2015 mají mít dle nařízení EU vozidla manuální vypínač PDC v dosahu řidiče vozu.
 • Automatické odpojení mlhového světla na voze (MS)

  Při připojení přívěsného vozíku nebo nosičů na tažné k autozásuvce vozu se na voze automaticky odpojí mlhová světla a ty svítí pouze na přívěsném vozíku. Toto řešení je z toho důvodu aby vás při použití karavanů nebo vysokých vozíků neoslňoval odraz světla od vozíku.
  Při použití s běžným přívěsem nebo nosiči kol je tato funkce zbytečná.

 • +30 Trvalé napájení 12/24V, pin č.9 13pinové autozasuvky
  Jedná se o vodič vyskytující se volitelně v 13 pinových elektropřípojkách. Zajišťuje úlohu pro trvalé napájení některých spotřebičů jako je osvětlení v obytném přívěsu, napájení navijáku přepravníku vozidel a podobně. Napájení je stálé a nemá vliv na zapnuté zapalování. Není-li součástí vaší elektropřípojky a požadujete dovybavit přípojku o trvalé napětí +30, objednejte si rozšiřující sadu SP-134-ZZ.
  Doporučujeme již zakoupit celou sadu, pro +15 a +30 kat.č.: SP-133-ZZ.
 • +15 Spínané plus 12/24V, pin 10 13 pinové auto zásuvky
  Jedná se o vodič vyskytující se volitelně v 13 pinových elektropřípojkách. Jeho úloha je zajištění dobíjení baterie v obytném přívěsu. Napájení do přívěsu se sepne po zapnutí zapalování a natočení motoru vozu. Není li součástí vaší elektropřípojky a požadujete dovybavit přípojku o Spínané napětí +15, objednejte si rozšiřující sadu SP-135-ZZ. Doporučujeme již zakoupit celou sadu, pro +15 a +30 kat.č.: SP-133-ZZ.
 • LED osvětlení přívěsu při označení elektro přípojky je tato kompatibilní pro LedDiody i žárovky, znamená to tedy že přípojka spolupracuje jak s běžnou žárovkou tak i s Led Diodovými světly přívěsu, adaptéru na tažné zařízení nebo nosičem kol. Pokud není přípojka takto označená, je možné ji použít jen pro běžné auto žárovky přívěsných vozíků.
 • Adaptér / Redukce ze 7 na 13 a obráceně Jedná se o levnou formu přechodu mezi auto zásuvkou vozu a přívěsu. Pokud je na voze auto zásuvka na 7 pinů a přívěsu 13 pinů použijte redukci ze 7 na 13 kat.č.: E00-002. Má te-li na voze 13 pinová auto zásuvka použijte redukci z 13/7 kat.č.: E00-001. Na přívěsu budou vždy funkční základní funkce pro 7 pinovou auto zásuvku.
 • Zapojení auto zásuvek základní zapojení auto zásuvek Vodní chránění pojem
  • IPX4 Chráněno proti stříkající vodě běžné použití v provozu, nejčastěji využívaná autozásuvka.
  • IP X7 a IP X9k a IP44 100% vodotěsná pro ponor pro terénní vozidla přívěsy lodí atd.