Tažné zařízení - maximální zatížení pro přívěs

Výpočet a přepočet zatížení přívěsného vozíku a vozu

 • Maximální zatížení přívěsu ani svislé zatížení v kg nesmí překročit hodnoty uváděné výrobcem vozu v technickém průkazu.
 • Pokud jsou v technickém průkazu vozu hodnoty vyšší než hodnoty výrobce tažného zařízení, platí maximální hodnoty z Typového Listu výrobce tažného zařízení.
 1. Pokud je v technickém průkaze (TP) uvedena nižší váha pro bržděný přívěs než v našem typovém Listě - technických informacích, platí pro zapsání nižší váha z technického průkazu, která je stanovená výrobcem vozidla.
  Výrobky vyrábíme a homologujeme na vyšší hodnoty než umožňují výrobci vozidel nebo na nejvyšší hodnotu vozidel jednotlivých koncernů.
 2. Pokud je ve vašem technickém průkaze vyšší váha pro bržděný přívěs, než udáváme v Typovém Listě nebo v technických informacích, můžete tuto váhu dle vzorečku přepočítat a tím přesunout váhu z vozu na váhu přívěsného vozíku.
  Na 99 % bude nižší váha vozu od výrobce a ve výsledku součet pro jízdní soupravu bude shodný. Zadáte maximální zatížení Vozu a Přívěsu dle vašeho technického průkazu, proveďte výpočet podle níže vloženého vzorečku.
  Pokud je váš výsledek D hodnoty v kN shodný s typovým Listem pro tažné zařízení nebo je v toleranci +-2%. Bohužel se setkáváme s tím, že je tento postup je pro některé státní úředníky nezvladatelný, pokud jste měli problém a nevěděli, jak postupovat obraťte se případně na naši technickou podporu.
 3. Pokud je ve vašem technickém průkaze (TP) vyšší Váha brzděného přívěsu, než udáváme technických informacích či našem Typovém listě k výrobku a po provedení kontrolního výpočtu se výpočet na D hodnotu v kN neshoduje, platí pro zapsání do TP maximální váha pro brzděny přívěs z typového listu tažného zařízení.

Vzoreček pro výpočet