Průvodce nákupem tažného zařízení

Výběr tažného zařízení

Tažné zařízení pro vozidla se skládá z tažného zařízení a elektro přípojky. Tyto výrobky si samozřejmě můžete zakoupit samostatně, sami si tyto výrobky nakonfigurovat do setů, nebo si je můžete vybrat z již připravených setů skládajících se z tažného zařízení a elektro přípojky.

Při zvážení nákupu tažného zařízení (TZ) Vám doporučujeme se nejdříve zamyslet nad četností využití produktu a pro jaký účel bude tažné zařízení využíváno - podle toho si můžete vybrat upevnění kulového čepu. Tažná zařízení od SVC GROUP nejsou vyvíjena se zaměřením na nejnižší cenu, ale na užitnou hodnotu a jsou konstruovaná tak, aby co nejméně rušili originální vzhled vašeho vozu, popř. již od nejlevnějších verzí. Pokud je to technicky možné, používáme na tažných zařízení záklopné auto zásuvky pod nárazník SKL, který mnoho násobně prodlouží životnost vaší auto zásuvky.

Základní dělení tažných zařízení: Od levných Šroubových provedení, kde se demontáž kulového čepu provádí za pomoci nářadí - tento kulový čep se nemusí z vozu demontovat, pokud nezakrývá registrační značku nebo činnou plochu světel vozu (mlhové světlo v prostřední části nárazníku).

Bajonetové - Demontáž kulového čepu z vozu se provádí bez pomoci nářadí. Dle legislativy v EU se kulový čep z vozu musí demontovat jen pokud není připojený přívěsný vozík, nosič kol nebo jiné adaptéry určené pro převoz na tažném zařízení.

Všechny tyto systémy jsou konstruované tak, aby byly zabezpečeny proti zcizení.

Prémiové Vertikální automaty produkce SVC GROUP jsou tažná zařízení, kde po demontáži kulového čepu a zaklopení auto zásuvky SKL pod nárazník, není vidět, že by bylo vybavené tažným zařízením a vůz má tak originální vzhled z výroby vozu.

Dvou Šroubové SVC

Dvou šroubové provedení SVC, nejpoužívanější a cenově nejdostupnější upevnění kulového čepu k zařízení, tak zvané upevnění kulového čepu na dva šrouby také nazývané napevno. Povrchová úprava je provedena metodou KTL v matném černém odstínu, které s četnými spodními hranami nárazníku nebudou rušit estetiku vašeho vozu po montáži tažného zařízení. Kulový čep se na základě nařízení EU nemusí demontovat z vozu, můžete jej mít celoročně namontovaný na voze, pokud nezakrývá registrační značku nebo činnou plochu osvětlení vozu, bez připojeného vozíku. Systém je průmyslově chráněný vzor a je záměnný z bajonetovým systémem SVMAT-2. Na základě norem ČSN je pohlíženo na šroubové provedení jako na rozebíratelný spoj za použití nářadí.
Tažná zařízení napevno nevyrábíme a to hlavně z důvodu, že u těchto výrobků nejde kulový čep vyměnit při případném opotřebení a musíte nelogicky vyměnit celé tažné zařízení.

U dodatečně montovaných couvacích senzorů PDC či faceliftu vozu výrobce se může stát, že tyto senzory budou zabírat i kulový čep. Zde doporučujeme tři možnosti, objednat si hned bajonetový systém nebo uložení a kulový čep šroubového provedení SVC je plně záměnné z bajonetovým SVMAT-2 a pokud by jste po montáži zjistili, že potřebujete změnu, vyměníme Vám jen toto středové uložení za podmínek, že jste jej tedy nepoužili k tažení. Nebo pro správnou funkci PDC demontovat kůlový čep, pokud není přepojený přívěsný vozík. Originální výrobek SVC je využíván průmyslově chráněními vzory s vysokou kvalitou za rozumnou cenu a neomezuje záruku Vašeho vozu po montáži TZ. Průmyslově chráněný vzor již od r. 1997, výrobek je vhodný pro použití samosvorných stabilizačních systémů obytných přívěsu a nosičů kol. Tento výrobek  také kombinujeme pokud to je možné se sklápěcí elektro zásuvkou „SKL“ pod nárazník, tím je ochráněná elektroinstalace od případného mechanického poničení a z estetického vzhledu.
Zdroj informací 20/2020 ©svcgroup.cz
 

Dvou Šroubové SOC

Dvou šroubové provedení, cenově nejdostupnější upevnění kulového čepu k zařízení, tak zvané upevnění kulového čepu na dva šrouby tak zvaně napevno. Povrchová úprava je provedena metodou KTL v matném černém odstínu, které s četnými spodními hranami nárazníku nebudou rušit estetiku vašeho vozu po montáži tažného zařízení. Kulový čep se na základě nařízení EU nemusí demontovat z vozu, můžete jej mít celoročně namontovaný na voze, pokud nezakrývá registrační značku nebo činnou plochu osvětlení vozu, bez připojeného vozíku. Na základě norem ČSN je pohlíženo na šroubové provedení jako na rozebíratelný spoj za použití nářadí.
Na základě norem ČSN je pohlíženo na šroubové provedení jako na rozebíratelný spoj za použití nářadí.
Tažná zařízení napevno nevyrábíme a to hlavně z důvodu, že u těchto výrobků nejde kulový čep vyměnit při případném opotřebení a musíte nelogicky vyměnit celé tažné zařízení.

Zdroj informací 20/2020 ©svcgroup.cz
 

U dodatečně montovaných couvacích senzorů PDC či faceliftu vozu výrobce se může stát, že tyto senzory budou zabírat i kulový čep. Zde doporučujeme dvě možnosti, objednat si hned bajonetový systém nebo pro správnou funkci PDC demontovat kůlový čep, pokud není přepojený přívěsný vozík. Originální výrobek využíván průmyslově chráněními vzory SVC s vysokou kvalitou za rozumnou cenu a neomezuje záruku Vašeho vozu po montáži TZ.
Zdroj informací 20/2020 ©svcgroup.cz
 

Bajonetové SMAT-2

Bajonetové provedení , systém jednoduchá demontáže kulového čepu, bez pomoci nářadí. Výhodou systému je jednoduchá a rychlá možnost demontovat kulový čep z vozu a zachová vozu originální vzhled. Kulový čep se nemusí zamykat, jeho konstrukce je provedena tak, že nejde demontovat, pokud je připojený přívěsný vozík, nosič kol, tím je zamezeno zcizení připojených zařízení. Kulový čep, dle platných předpisů v EU, musí být demontován z vozu, pokud není využíván v provozu. Po demontáži kulového čepu 100% nebudou couvací senzory PDC zabírat zpětné kamery, couvací a parkovací asistenti vozu.  
Systém je průmyslově chráněný vzor a je záměnný s dvou šroubovým provedení SVC. 

ESTETICKÉ a BEZPEČNOSTNÍ HLEDISKO - jednoduchou demontáží kulového čepu - tento čep uložíte do vozu a nebude přečnívat za vozidlem. Je zde tedy zamezeno možnosti způsobit si škodu kulovým čepem na vlastní nebo cizí věci, vozidle. Při vývoji je u tažného zařízení osazovaného tímto systémem kladen větší důraz na vzhled výrobku na vozidle. Tento výrobek také kombinujeme, pokud to je možné se sklápěcí elektro zásuvkou „SKL“ pod nárazník, tím je ochráněná elektroinstalace od případného mechanického poničení i z estetického vzhledu.
Zdroj informací 20/2020 ©svcgroup.cz
 

Bajonet SVMAT-4

Horizontální bajonetový systém – podélně plně zamykatelný automatický bajonet v černém elegantním provedení. Kulový čep dle nařízení EU musí být z vozu demontován, pokud není připojený přívěsný vozík nebo nosič kol. Kulový čep lze nasadit a zajistit jednou rukou, tento systém vybaven pro uzamčení zámkem. Výhodou je automatické spojení kulového čepu a vozu. Pokud je vozidlo vybaveno couvacími PDC radary po demontáži kulového čepu fungují na 100%. Nezakrývají registrační značku vozu a neušpiníte se také o vyčnívající kulový čep.
Nově zaváděný výrobek v roce 2017 je nástupcem používaného bajonetového uzávěru SVMAT-2, který garantuje nové požadavky na tažné zařízení ve spojení s nosiči kol a stabilizačními systémy integrovaných ve spojovacím zařízení obytných přívěsů. 

Tento výrobek také kombinujeme, pokud to je možné se sklápěcí elektro zásuvkou „SKL“ pod nárazník, tím je ochráněná elektroinstalace od případného mechanického poničení a z estetického vzhledu. 

Vertikální Automat SVMAT-3

Vetikální  automatický bajonet, uzamykatelný včetně zámku proti zcizení. 
Prémiový výrobek, který používáme na našich výrobcích je určený pro klienty, kteří preferují maximální kvalitu a estetiku vozu po demontáži kulového čepu z tažného zařízení. Po demontáži a zaklopení elektroinstalace SKL, není na vozidle vidět, že by bylo vybavené  tažným zařízením. Kulový čep, je v černém provedení velice kvalitní povrchovou úpravou KTL.    Dle platných předpisů EU, musí být kulový čep demontován z vozu, pokud není využíván v provozu 
Kulový čep je uložený v čistém a pevném sáčku v zavazadlovém prostoru vozu.
Garantuje maximální využitelnost ve spojení s nosiči kol a stabilizačními systémy integrovaných ve spojovacím zařízení obytných přívěsů.

 

Jednoduché a automatické nasazení a zajištění kulového čepu jednou ruko. 
Výhodou je automatické spojení kulového čepu a vozu. Pokud je vozidlo vybaveno couvacími PDC radary po demontáži kulového čepu fungují na 100%. Nezakrývají registrační značku vozu a neušpiníte se také o vyčnívající kulový čep.  
Jednoduchá  automatická obsluha, doplněná bezpečnostním zámkem.
Zachová vozidlu úplný originální vzhled a estetiku vozu. Nesníží světelnou výšku vozidla ani nájezdový úhel vozidla
Výrobek byl určen pro prémiové značky a po zavedení do výroby v roce 2012 se stal u uživatelů velice oblíbený, proto byl zaveden do výroby i pro běžná vozidla. 
Výrobce a dodavatel s tažným zařízením Česká Republika 

Zdroj informací 20/2020 ©svcgroup.cz
 

Sklopný pod nárazník manuálně

Mechanicky sklopný kulový čep, pod nárazník vozu. Kulový čep je spojen s tažným zařízením pomocí kloubu a zajišťovacího mechanizmu. Mechanizmus odjištění a zajištění kulového čepu je nejčastěji uložený v zavazadlovém prostoru vozu.  Po odjištění se kulový čep vyklopí zpod nárazníku a musíte ho zajistit do provozní polohy. Elektro zásuvka se vyklápí, součastně s kulovým čepem - SKL. 
Výrobek neomezuje záruku vašeho vozu po montáži tažného zařízení na vozidlo.
Doporučujeme - byl testován pro použití u samosvorných stabilizačních systémů obytných přívěsu a nosičů kol. 

Výhody zařízení:  Kulový čep nezabírá v rezervě vozu nebo v zavazadlovém prostoru místo.    
Nevýhody:  Vysoká cena výrobku a následná montáž ovládacího zařízení a elektroniky kontrolky zajištění do zavazadlového prostoru. U některých modelů nejde zaklopit kulový čep z krytkou, což má za následek znečištěný kulové čepu pod nárazníkem. Po vyklopení, musíte kulový čep očistit a namazat, pokud nechcete riskovat poničení spojovacího čepu ISO-50 a spojovacího zařízení.

Sklopný pod nárazník elektricky

Elektricky sklopný kulový čep, je spojen s tažným zařízením pomocí kloubu a zajišťovacího mechanizmu. Ovládací vypínač pro vyklopení a zaklopení kulového čepu je uložený v zavazadlovém prostoru vozu. Po zmáčknutí ovládacího tlačítka se kulový čep vyklopí zpod nárazníku a musíte ho zajistit do provozní polohy. O pozici vás bude informovat led kontrolka.  Elektro zásuvka se vyklápí součastné s kulovým čepem - SKL.  
Výrobek neomezuje záruku vašeho vozu po montáži tažného zařízení na vozidlo.
Doporučujeme - byl testován pro použití u samosvorných stabilizačních systémů obytných přívěsu a nosičů kol. 
Výhody zařízení: Kulový čep nezabírá v rezervě vozu nebo v zavazadlovém prostoru místo.   
Nevýhody: Vysoká cena výrobku a následná montáž ovládacího zařízení a elektroniky kontrolky zajištění do zavazadlového prostoru.   U některých modelů jde zaklopit kulový čep bez jeho krytky, což má za následek znečištěný kulového čepu při zaklopeném čepu pod nárazník a provozu vozu. Po vyklopení, musíte kulový čep očistit a provést údržbu, pokud nechcete riskovat poničení spojovacího čepu ISO-50 a propojovacího mechanizmu.  
Zdroj informací 20/2022©svcgroup.cz

Dva šrouby podélně

Kulový čep na dva šrouby upevněné příčně se používá tam, kde nelze použít příčné přišroubování kulového čepu k hlavnímu nosníku tažného zařízení. Používá se málo jen v krajních případech, kde nelze použít běžné upevnění kulového čepu.
Kulový čep je s TZ spojen pomocí šroubů, při dodržení norem ČSN je šroubový spoj rozebíratelný spoj!! Je tedy možné, pokud tažné zařízení nepoužíváte jej demontovat.

Povrchová úprava je provedená černým zinkováním pro zaručení dlouhé záruky a estetiky po namontování TZ na vozidlo. (Pevné čepy nevyrábíme a to z důvodu, že pokud se Vám jakýmkoliv způsobem kulový čep mechanicky poničí, musíte vyměnit celé tažné zařízení. Také se zpravidla při montáži produktu kde je kulový čep spojen s nosníkem napevno musí do nárazníku vytvořit velký otvor pro zpětné nasazení nárazníku. Proto tažné zařízení napevno nevyrábíme)
Zdroj informací 20/2020 ©svcgroup.cz
 

Přírubový čep

Přírubový kulový čep, je určený pro vozidla s vyšší užitnou hmotností a to jak na podélné, tak i svislé zatížení. Jeho využití je především u tažných zařízení pro maximální pevnost a pro spojení kulového čepu s nosníkem. Na TZ jsou použity šrouby M-16 na rozdíl od M-12 použitých na klasických čepech s příčnými šrouby (také nazývané labutí krk). Této kulový čep na tažných zařízení, jde také kombinovat s dalšími adaptéry, jako jsou přívěsové pracovní čepy pro různé obvětí od technických služeb až třeba po lesnictví. Určení pro dodávková velká MPV+SUV vozidla.  Jak je vidět z konstrukce čepu, zajišťuje krátké vyvěšení pro maximální zatížení.  Maximální zatížení čepu 5 000kg  při D= 20.20 kN

Přírubový čep stavitelný

Přírubový kulový čep s označením S má navíc možnost výškového nastavení kulového čepu v závislosti na zatížení vozidla. U vozidel kde    po naložení nákladu na vozidlo nebo přívěs se změní světelná výška vozu nad vozovkou více, než umožňuje norma EHK 55-R.  Tedy kde je rozdíl mezi prázdným a plným vozidlem větší nebo menší, světelnou výšku pro bezpečnou přepravu nákladu si může obsluha tento kulový čep přestavět na voze dle potřeby. Jeho využití je hlavně na dodávkových vozidlech, dodávkách a podobně. (min. využití SUV+MPV) pro příklad Ford tranzit VW Craftr, Mercedes Sprinter, Fiat Jumper…. Jak je vidět z konstrukce čepu, zajišťuje krátké vyvěšení. Pro maximální pevnost spojení kulového čepu s nosníkem Tažného zařízení  Maximální zatížení čepu 5 000kg  při D= 20.20 kN

Na výrobku jsou použity šrouby M-16 na rozdíl od M-12 použitých na klasických čepech s příčnými šrouby (také nazývané labutí krk, tyto čepy nejdou za dodržení norem těchto vozidel použít).

Čepy jsou kované a jsou v elegantní černé KTL barvě která neruší vzhled Vašeho vozu po montáži, tyto čepy se z bezpečnostních a pevnostních důvodů nezinkují, technologii zinkování výkovku nedoporučujeme, mohla by narušit pevnost výrobku při provozu

Přírubový na čtyři šrouby

Kulový přírubový čep na 4 šrouby,  M10 u typu, kde je vysoké zatížení, je použito šroubu M12. Tento systém je určený pro nákladní vozidla, autobusy a technické pracovní stroje. Kulový čep je připevněný čtyřmi šrouby M12 pro nejvyšší užitnou možnou hodnotu a zatížení jak podélné tak i svislé. Kulový čep je v černém provedení. Jak vidíte, je zde věnována maximální pozornost pevnosti a bezpečnosti při provozu v těžkých podmínkách. Této kulový čep na tažná zařízení jde také kombinovat s dalšími adaptéry, jako jsou přívěsové pracovní čepy pro různé odvětví od technických služeb až třeba po lesnictví.   

Technický čep

Troj čep pro demontáž kulového čepu,  z tažného zařízení za pomocí nářadí.
Tažné zařízení 3 čepy, používá se pro připojení tak zvaného trianglu pro odtahování vozidel.
Horní čep je určený pro tažení a boční čepy pro zatáčení kol tažného vozu.  
Jedná se o výrobek který ne komunikacích ČR není možné použít. 
Používá se v hobby programu. 
Výrobek prošel pevnostními zkouškami v naší společnosti. 
Povrchová úprava výrobku je provedena ekologickou černou barvou a kulový čep je pro celoroční použití a prodloužení záruk v černém odstínu fosfátován metodou KTL. 
Vyrobeno a daně z výroby a prodeje odevzdané v ČR. 
Více informací k použití a technickou pomoc naleznete na webu výrobce
Zdroj informací ©2019 svcgroup.cz

Napevno

Kulový čep napevno, přivařený k nosníku tažného zařízení. Výhoda-nízká cena, nevýhoda-nejde vyměnit, případně jen kulový čep při opotřebení a poškození.
Tažné zařízení s upevněním kulovým čepem napevno, tento typ tažného zařízení SVC GROUP nevyrábí, pokud je výrobek v nabídce tak jej dodáváme z dovozu.
Tažné zařízení napevno se sice vyznačují nízkou výrobní i pořizovací cenou, ale není možné u tažných napevno vyměnit třeba jen kulový čep při opotřebení a podobně, Dovozová tažná zaříuení kde dovozci hlásají že jsou napevno výměnu kulového čepu neumožňují.
Výrobek neomezuje záruku vašeho vozu po montáži tažného zařízení na vozidlo a  doporučujeme pro použití u samosvorných stabilizačních systémů obytných přívěsu a nosičů kol. 
Výrobek je vyráběný dle požadavku a Homologovaný pro prodej a provoz převážně, podle zastaralých norem e94/20 zrušené již v roce 2016, které dlouhodobě nesplňují podmínky pro provoz.
K tažné zařízení je dodáván zdarma montážního návod, typový list pro zapsání do technického průkazu a na webu výrobce jsou rozšířené montážní informace pro podporu montáže.
Povrchová úprava výrobku je provedena ekologickou černou barvou a kulový čep je pro celoroční použití a prodloužení záruk v černém odstínu.
Černé provedení ve spojení s černými spodními hranami nárazníku nebude rušit vzhled a estetiku vašeho vozu po montáži TZ na vozidlo.  
Výrobek z dovozu Slovensko, Maďarsko, Polsko... 
Zdroj informací ©2019 svcgroup.cz
 

Výhoda tažného zařízení napevno je nízká pořizovací cena, nevýhodou je že kulový čep v případě opotřebení nebo poškození vyměnit. 
Tažné zařízení s kulový čep napevno, naše společnost nevyrábí, Proto tyto produkty jsou jen v naší nabídce jen od obchodníků pro klienty kteří požadují jen nejnižší pořizovací cenu.   

Dvou šroubové ASP

Kulový čep upevněný na dva šrouby, výrobce Oris - Maďarsko. Kulový čep je na tažném zařízení upevněn dvěma příčnými pevnostními šrouby. Kulový čep se na základě nařízení EU nemusí demontovat z vozu, můžete jej mít celoročně namontovaný na voze, pokud nezakrývá registrační značku nebo činnou plochu osvětlení vozu, bez připojeného vozíku. Povrchová úprava je provedena v černém matném odstínu. 
 

U dodatečně montovaných couvacích senzorů PDC či nových systémů u faceliftu vozu od výrobce se může stát, že tyto senzory budou zabírat i kulový čep. Zde doporučujeme objednat si bajonetový systém nebo pro správnou funkci PDC demontovat kůlový čep, pokud není přepojený přívěsný vozík.

Bajonetové AK-4

Horizontální bajonetový systém – podélný  plně zamykatelný automatický bajonet v černém elegantním provedení. Kulový čep dle nařízení EU musí být z vozu demontován, pokud není připojený přívěsný vozík nebo nosič kol. Kulový čep lze nasadit a zajistit jednou rukou, tento systém je také uzamykatelný. Výhodou je automatické spojení kulového čepu a vozu
Pokud je vozidlo vybaveno couvacími PDC radary po demontáži kulového čepu fungují na 100%. Nezakrývají registrační značku vozu a neušpiníte se také o vyčnívající kulový čep. 
Výrobce Maďarsko 

Bajonet Eco fit

Bajonetový systém ECO FIT pro upnutí kulového čepu bez použití nářadí, zaměřený na co nejnižší cenu v četném provedení a vybavený zámkem proti zcizení. Kulový čep na základě nařízeni EU musí být z vozu demontován, pokud není připojený přívěsný vozík nebo nosič kol. Kulový čep se nasadí do lůžka a otvorem se připevní excentr, který se musí zajistit. Pokud je vozidlo vybaveno couvacími radary PDC po demontáži kulového čepu fungují na 100%. Nezakrývají registrační značku vozu a neušpiníte se také o vyčnívající kulový čep.

 

Vertikální Bajonet AK40/41 FIX4BIKE

Automatický Vetikální bajonet zamykatelný určený i pro nosiče kol Oris s arataci v černém elegantním provedení včetně zámku proti zcizení. Kulový čep dle nařízení EU musí být z vozu demontován, pokud není připojený přívěsný vozík nebo nosič kol. Kulový čep lze nasadit a zajistit jednou rukou, tento systém je také uzamykatelný. Výhodou je automatické spojení kulového čepu a vozu. Speciální čep pro další arataci nosiče kol - jen ve spojitosti s Nosičem kol Oris.

Pokud je vozidlo vybaveno couvacími PDC radary po demontáži kulového čepu fungují na 100%. Nezakrývají registrační značku vozu a neušpiníte se také o vyčnívající kulový čep.  Po demontáži kulového systému není pohledem tažné zařízení na voze vidět.

Všechny vertikální bajonety jsou vybavené SKL zaklápění elektroinstalace pod nárazník vozu, když není tažné zařízení využíváno.
Výrobce Oris Maďarsko

Vertikální Automat AK6

Vertikální automatický bajonet - uzamykatelný v černém elegantním provedení včetně zámku proti zcizení. Kulový čep dle nařízení EU musí být z vozu demontován, pokud není připojený přívěsný vozík nebo nosič kol. Kulový čep lze nasadit a zajistit jednou rukou, tento systém je také uzamykatelný. Výhodou je automatické spojení kulového čepu a vozu.

Pokud je vozidlo vybaveno couvacími PDC radary po demontáži kulového čepu fungují na 100%. Nezakrývají registrační značku vozu a neušpiníte se také o vyčnívající kulový čep.  Po demontáži kulového systému není pohledem tažné zařízení na voze vidět.

Všechny vertikální bajonety jsou vybavené SKL zaklápění elektroinstalace pod nárazník vozu když není tažné zařízení využíváno.
Výrobce Oris Maďarsko

Vertikální Bajonet AK40/41

Automatický Vetikální bajonet zamykatelný v černém elegantním provedení včetně zámku proti zcizení. Kulový čep dle nařízení EU musí být z vozu demontován, pokud není připojený přívěsný vozík nebo nosič kol. Kulový čep lze nasadit a zajistit jednou rukou, tento systém je také uzamykatelný. Výhodou je automatické spojení kulového čepu a vozu.

 

Pokud je vozidlo vybaveno couvacími PDC radary po demontáži kulového čepu fungují na 100%. Nezakrývají registrační značku vozu a neušpiníte se také o vyčnívající kulový čep.  Po demontáži kulového systému není pohledem tažné zařízení na voze vidět.

Všechny vertikální bajonety jsou vybavené SKL zaklápění elektroinstalace pod nárazník vozu, když není tažné zařízení využíváno.
Výrobce Oris Maďarsko

Vertikální Bajonet -AK11+SKL

Automatický Vetikální bajonet uzamykatelný v černém elegantním provedení včetně zámku proti zcizení. Kulový čep dle nařízení EU musí být z vozu demontován, pokud není připojený přívěsný vozík nebo nosič kol. Kulový čep lze nasadit a zajistit jednou rukou, tento systém je také uzamykatelný. Výhodou je automatické spojení kulového čepu a vozu.

Pokud je vozidlo vybaveno couvacími PDC radary po demontáži kulového čepu fungují na 100%. Nezakrývají registrační značku vozu a neušpiníte se také o vyčnívající kulový čep.  Po demontáži kulového systému není pohledem tažné zařízení na voze vidět.

Všechny vertikální bajonety jsou vybavené SKL zaklápění elektroinstalace pod nárazník vozu když není tažné zařízení využíváno.
Výrobce Oris Maďarsko

Bajonet AK-10

Vodorovný bajonetový systém – podélný uzamykatelný automatický bajonet založený na OEM v černém elegantním provedení. Kulový čep dle nařízení EU musí být z vozu demontován pokud, není připojený přívěsný vozík nebo nosič kol. Kulový čep lze nasadit a zajistit jednou rukou, tento systém je také uzamykatelný. Výhodou je automatické spojení kulového čepu a vozu.           Pokud je vozidlo vybaveno couvacími radary  PDC, po demontáži kulového čepu fungují na 100%. Nezakrývají registrační značku vozu a neušpiníte se také o vyčnívající kulový čep.  Po demontáži kulového systému není pohledem tažné zařízení na voze vidět.

Přírubový Čep

Přírubový kulový čep  Tento systém je určený pro vozidla s vyšší užitnou hmotností a to jak na podélné tak i svislé zatížení. Jeho využití je především na dodávkových vozidlech, dodávkách a podobně. (min využití SUV+MPV). Jak je vidět z konstrukce čepu, zajišťuje krátké vyvěšení. Pro maximální pevnost spojení kulového čepu s nosníkem jsou použité dva pevnostní šrouby M16. Této kulový čep na tažných zařízení jde také kombinovat s dalšími adaptéry, jako jsou přívěsové pracovní čepy pro různé odvětví od technických služeb až třeba po lesnictví.
Zdroj informací ©2020 svcgroup.cz

 

 

  

Přírubový čep stavitelný

 Přírubový  kulový čep s označením S má navíc možnost výškového nastavení kulového čepu v závislosti na zatížení vozidla. U vozidel kde po naložení nákladu na vozidlo nebo přívěs se změní světelná výška vozu nad vozovkou více než umožňuje norma EHK 55-R.  Tedy kde je rozdíl mezi prázdným a plným vozidlem větší nebo menší světelná výška pro bezpečnou přepravu nákladu. Muže si obsluha tento kulový čep přestavět na voze dle potřeby.  Čepy nejsou v elegantní černé KTL barvě.

Jeho využití je hlavně na dodávkových vozidlech, dodávkách a podobně. (min. využití SUV+MPV) pro příklad Ford tranzit VW Craftr, Mercedes Sprinter, Fiat Jumper…. Jak je vidět z konstrukce čepu, zajišťuje krátké vyvěšení. Pro maximální pevnost spojení kulového čepu s nosníkem TZ jsou použity šrouby M-16 na rozdíl od M-12 použitých na klasických čepech s příčnými šrouby (také nazývané labutí krk, tyto čepy nejdou za dodržení norem těchto vozidel použít). Pro maximální pevnost spojení kulového čepu s nosníkem jsou použité dva pevnostní šrouby M16. Této kulový čep na tažných zařízení jde také kombinovat s dalšími adaptéry, jako jsou přívěsové pracovní čepy pro různé odvětí od technických služeb až třeba po lesnictví.  
Zdroj informací ©svcgroup.cz